Hrad Siklós

Hrad Siklós

Město Siklós leží 5 km od Harkáně. Již z dáky nás upoutá hrad Siklós vypínající se na vršku nad městem. Hrad Siklós je jednou z nejzachovalejších středověkých památek v Maďarsku.

 

Pozoruhodné prvky hradu pocházejí ze středověku, hrad je rovněž jedinou maďarskou pevností, jež navzdory několikanásobným přestavbám v minulosti byla nepřetržitě obývána. Jádrem celého komplexu je zámecký hrad obehnaný vysokými hradními zdmi, staršími polokruhovými věžemi a novějšími baštami.

 

Vnitřní hrad je obklopen rozsáhlým pásem zeleně o rozloze 6 ha. Dokumenty se poprvé zmiňují o siklóském hradu v roce 1294, kdy byl jeho majitelem Gyula Siklósi. V průběhu dějin se nacházel v rukou hned několika šlechtických rodin, které se všechny věnovaly jeho zkrášlení.

 

 

Pro české turisty uvádíme jako zajímavost, že se na hradě pod ochranou šlechtického rodu Garayů skrýval v r. 1401 po dobu 7 měsíců král český, německý a uherský, pozdější císař římský Zikmund Lucemburský.V r. 2011 bylo renovováno východní a jižní křídlo hradu, v jeho prostorách se setkáme s tisíciletou kulturou místní oblasti.

 

Tenkes kapitánya Je zde umístěna výstava historie hradu, panoptikukm kapitána Tenkese, muzeum vína propagující místní vinařskou oblast Villány-Siklós a výstava výtvarného umění. Obnovena byla i zahrada Doroty Kanižské, šlechtičny, která nechala po bitvě u Moháče pohřbít padlé a byla renovována i hradní kaple. Po rok a půl trvající renovaci hradu, nesoucího i prvky renesance z doby Garayů, vítáme u nás turisty a hlavně milovníky historie a romantiky.

 

Za dlouhé historie hradu, který byl jako jediný v Maďarsku vždy obydlen, se zde vystřídali významní „hradní páni” jako rod Garaiovců, Corvin János, Perényiovci, Batthányiovci a Benyovští.

 

 

Na hradě byl natočen i úspěšný filmový seriál Kapitán Tenkes. Několikahektarový hradní park je dnes místem pořádání letních festivalových programů a je vhodný k příjemným a vydatným procházkám.

 

Vstupenky:

Dospelí: 1 900 HUF
Student a dospelí nad 62 let: 1 000 HUF

0-6 let a dospelí nad 70: Zdarma!

 

 

 

Blog menü


Zajišťujeme veškeré služby související s lázeňským pobytem v Harkánech. Veškeré informace poskytujeme přehledně, takže si v klidu můžete porovnat ceny zájezdů.

Šetříme Váš čas i Vaše peníze!
Dobrým rozhodnutím můžete za dovolenou ušetřit tisíce!


Sledujte nás!
Prosím zvažte dopad na životní prostředí před tiskem tohoto emailu. Please consider the environment before printing this email.

Děkujeme!

S pozdravem, Thermal Travel